Vim (vi – improved) – klawisze strzałek

Vim
Vim (vi – improved)

Vim (vi – improved) to jeden z najbardziej popularnych konsolowych edytorów tekstu. Jest to wysoce konfigurowalny edytor tekstu zbudowany, aby umożliwić sprawną edycję tekstu. Vim to ulepszona wersja edytora vi dostępna w większości uniksopodobnych systemów operacyjnych, dostępny jest również na systemy z rodziny Windows. Niektórzy narzekają jednak, że w trybie wstawiania (insert) nie działa w nim obsługa klawiszy strzałek. Zamiast przesunięcia kursora w wybranym kierunku pojawiają się liter A B C D. W zastępstwie strzałem przewidziano używanie skrótów klawiszowych.

Edytor Vim używa skrótów aby nie trzeba było odrywać rąk z ich normalnej pozycji przy klawiaturze i przesuwać na klawisze strzałek, a co za tym idzie szybciej obsługiwać program.

  • Alt + h – przesuwa kursor w lewo
  • Alt + j – przesuwa kursor w dół
  • Alt + k – przesuwa kursor w górę
  • Alt + l – przesuwa kursor w prawo

Jednak jeśli ktoś nie może obejść się bez używania strzałek to istnieją sposoby na włączenie ich obsługi:

  • Sprawdzić czy istnieje plik ~/.vimrc. Jeśli nie istnieje to stworzyć, jeśli istnieje to odszukać wpis set compatible (albo set cp) i zamienić na set nocompatible (albo set nocp). W ten sposób zmiany zostaną wprowadzone na stałe.
  • W edytorze Vim wpisać polecenie :set nocompatible. W ten sposób zmiany zostaną wprowadzone dla aktywnej sesji programu.

Ustawienie opcji nocompatible powoduje, że Vim staje się mniej kompatybilny z edytorem vi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To prevent spam, URLs are not allowed in comments. All comments are moderated and subject to approval.
Aby zapobiec spamowi, adresy URL nie są dozwolone w komentarzach. Wszystkie komentarze są moderowane i podlegają zatwierdzeniu.