Łatwe użycie wielu kluczy w SSH

© OpenSSH
© OpenSSH

Korzystając z protokołu SSH zamiast hasła warto korzystać z uwierzytelniania przy pomocy klucza kryptograficznego. Metoda ta jest bezpieczniejsza i wygodniejsza. Czasami jednak mamy potrzebę używania z wielu różnych kluczy dla różnych serwerów lub kont. Można wtedy za każdym razem w poleceniu podawać parametr -i wraz z lokalizacją klucza. Jest jednak rozwiązanie które pozwoli na użycie wielu kluczy w SSH przy jednoczesnym pominięciu tego parametru i łączeniu się podając tylko nazwę serwera. Wystarczy odpowiednia konfiguracja, która pozwoli również na łącznie przy użyciu aliasów w miejsce podawania całego adresu serwera.

Zamiast za każdym razem wpisywać:

ssh -i siezka/do/innegoklucza [email protected]

Wystarczy w pliku konfiguracyjnym ~/.ssh/config podać informacje o serwerach SSH oraz ustawienia parametrów połączenia w tym ścieżkę do klucza np.:

Host alias host.example.net
  HostName host.example.net
  IdentityFile ~/.ssh/id_rsa
  User login

Host innyalias innyhost.example.net
  HostName innyhost.example.net
  IdentityFile ~/.ssh/innyklucz
  User innylogin

Taka konfiguracja uprości kolejne połączenia z serwerem. Nie dość, że nie trzeba będzie za każdym razem wpisywać ścieżki do klucza to zamiast pełnego adresu serwera możemy używać aliasu np.:

ssh innyalias

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To prevent spam, URLs are not allowed in comments. All comments are moderated and subject to approval.
Aby zapobiec spamowi, adresy URL nie są dozwolone w komentarzach. Wszystkie komentarze są moderowane i podlegają zatwierdzeniu.